Większość swetrów, które znajdziemy na sieciówkowych półkach wykonana jest w dużym procencie, a czasem nawet w 100% z akrylu.
Akryl to włókno syntetyczne, wizualnie imitujące naturalną wełnę. Niestety włókno to cechuje się niską trwałością (mechaci się w tempie ekspresowym- czasem nawet po pierwszym założeniu), elektryzuje się oraz bardzo słabo pochłania wilgoć, ponadto jest łatwopalny. W akrylowym sweterku nie będzie Ci ciepło, za to będziesz się w nim pocić. Zaleta: akryl jest tani.
Pozostałe sztuczne włókna to poliester lub poliamid. Ich niewielki dodatek = maxsymanie do 20% zwiększy trwałość włókien naturalnych, np. wełny. Niestety zawartość powyżej 20% będzie niestety obniżała walory użytkowe swetra.
Bawełna to naturalne włókno pochodzenia roślinnego. Jest bardzo komfortowa dla naszej skóry, nie uczula, nie zatrzymuje potu. Swetry z dodatkiem bawełny są mniej podatne na mechacenie, jednak znacznie szybciej się rozciągają. Bawełna “grzeje” trochę lepiej niż akryl, ale nie tak dobrze jak wełna.
Wełniany sweter to inwestycja na lata!
Wełna jako surowiec do produkcji dzianin swetrowych jest najlepszym wyborem.
Ma bardzo dobre właściwości grzewcze oraz mało się gniecie. Wełna dobrze wchłania wilgoć, jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów i w pewnym stopniu ulega samooczyszczeniu, przez co nie wymaga bardzo częstego prania. Niestety wełna często uczula, co jest złą wiadomością dla alergików.
RODZAJE WEŁNY
Jeśli na metce widać tyko wełnę (wool) to jest to WEŁNA OWCZA.
Do najważniejszych cech tego materiału należą:
– dobra izolacyjność – wełniany sweter, nawet najcieńszy, będzie po prostu grzał,
– pochłania wilgoć – nie zatrzymuje zatem potu przy skórze, niestety często „gryzie”.
Ponadto wełna jest dość wymagającym materiałem. Jest podatna na zmechacenia, a także wymaga prania ręcznego oraz suszenia na płasko (mokra wełna szybko się rozciąga, nie można jej zatem wykręcać). Dodatkowo wełna może uczulać.
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie sweter z kaszmiru,
KASZMIR to najdroższa odmiana wełny. Materiał ten jest produkowany z wełny kóz kaszmirskich, żyjących na zboczach Himalajów na wysokości ok. 5 tys. Stąd jego wysoka cena. Sweter z kaszmiru będzie miękki, wytrzymały oraz ciepły.
Zobacz miodowy sweter z kaszmiru i idealny do niego naszyjnik
Miękka i puszysta jest również WEŁNA MERYNOSOWA. Warto więc szukać tych surowców w składach, choćby jako domieszki.
MOHER ma właściwości podobne do kaszmiru, posiada jednak większy połysk. Niestety filcuje się, dlatego stosowany jest głównie jako domieszka.
ALPAKA i ANGORA – oba rodzaje wełny są lekkie i miękkie oraz hipoalergiczne. Alpaka jest bardzo elastyczna i rozciągliwa, natomiast angora łatwo się rwie.
Tu znajdziesz idealny sweter z domieszką alpaki do którego doskonale sprawdzi się złoty naszyjnik
IDEALNY FASON SWETRA
Szczególną uwagę zwróć na linię ramion. Swetry z obniżoną linią ramion (tzw. nietoperze) szczególnie sprawdzą się Pań o nieco szerszych biodrach, u Pań z szerszymi ramionami sprawdzą się reglany (rękawy wysoko wszyte
Z CZYM NOSIĆ?
Swetry sprawdzą się nie tylko w połączeniu z jeansami.
Piękny, elegancki sweter + satynowa spódnica to również propozycja świątecznego looku- pamiętaj, aby całość dopełnić odpowiednią biżuterią, butami, torebką
Iwona Góra Coach Stylu – Doradca Wizerunkowy, Dyplomowany Coach – uczę KOBIETY, jak dobrze inwestować w GARDEROBĘ, by każdego dnia czuć się i wyglądać WYJĄTKOWO. W duchu EKOLOGII zadbam o Twoją szafę i nowe spojrzenia na świat. W pracy korzystam z wiedzy zdobytej podczas wieloletniej edukacji i praktyki, które nieustająco pogłębiam. Sprawdź moje wykształcenie.
3 Comments
Czy moglaby Pani wymienić kilka marek dorej jakości sweterkow na jesień? ?Bardzo proszę:-)Myslalam o zakupie swterka Bad icon ale on ma w skladzie 40% poliamidu…..
Dobrych jakościowo sweterków może Pani szukać w Peek & Clopenburg, the Other Stories, (obie propozycje podlinkowałam również w poście, odcień delikatnej musztardy szczególnie sprawdzi się w szafie kapsułowej Pań o typie urody SOFT (Autumn/Summer), a biały sweter z golfem to basic, który najmniej sprawdzi się tylko u Pań o typie urody DEEP (Winter/Autumn). Jakościowe propozycje swetrów może Pani również znaleźć w Massimo Dutti, KaszmirLove (made in Poland), Rosemunde, RISA, DAY Birger et Mikkelsen, CHINTI & PARKER (marki dostępne na Zalando), a ostatnio nawet w ZARA spotkałam golf – 100% kaszmir. Przeglądając sieciówki warto zawsze zajrzeć do działu PREMIUM i niestety zawsze trzeba czytać metki, bo czasem nawet sweter za 600 z może mieć w składzie zaledwie 30 % wełny. Dobra inwestycja to swetry w których dodatek sztucznych włókien wynosi max do 20 % (zwiększenie wytrzymałości włókien naturalnych)
Dzięki za super wpis. Mega przydatne info. Sweterki piękne.